Vánoční koření

Vůně patří mezi neopomenutelné vánoční symboly. Vánoce nejsou jenom stromeček, výzdoba a dárky, je to i charakteristická vůně, kterou nemůžeme cítit jindy než-li právě o vánocích.

Vánoce jsou nejvoňavějšími svátky v roce a značný podíl na tom má i napečené cukroví. Pokuste se odpoutat od nákupní horečky, úklidu a všudy přítomného stresu a vychutnejte si všechny úžasné vůně, které vánoční atmosféra nabízí. Kromě jehličí a purpury určitě ucítíte i vůni tradičního koření, které je součástí napečených dobrot. 

Víte, které koření o vánocích určitě nesmí chybět? 

Skořice

Skořice pochází původně ze Srí Lanky, nejkvalitnější skořice je získávána ze skořicovníku cejlonského. U nás ji známe buďto jako trubičky suché kůry a nebo jemně mletou. Patří k nejaromatičtějším druhům koření, hojně se používá nejenom o vánocích, ale i v průběhu celého roku. Skořice patří k tradičním symbolům vánoc již od dob našich prababiček, používá se například do vánočních štrúdlů, perníčků a oříškového cukroví. Přidává se i do vánočního punče a svařeného vína. Dokáže velice účinně zahřát celé tělo a proto je ideální právě v chladných zimních měsících. 

Hřebíček

Hřebíček je původem z tropických přímořských oblastí. Jeho typicky nasládlá chuť se hodí jak do sladkých tak do slaných pokrmů. Jednou z jeho vlastností je i to, že podporuje chuť k jídlu. Společně s badyánem, anýzem, skořicí, novým kořením a kardamonem patří mezi perníkové koření. Přidává se jak do svařeného vína tak i do vánočního pečiva. 

Vanilka

Než-li je možné sklidit zelené tobolky vanilkových lusků uplynou dlouhé tři roky, svou typickou vůni a hnědočernou barvu získají, ale až při fermentaci.

Vanilka se používá na ochucení cukru, do vánočního pečiva, cukrovinek, zmrzliny a likérů. Doma si můžeme vyrobit vlastní vanilkový cukr. Stačí pouze, když vanilkový lusk vložíme společně s cukrem do dobře uzavíratelné nádoby nebo sklenice a necháme ho pořádně provonět. U nás je pořád ještě oblíbenější vanilinový cukr a to především kvůli jeho ceně, je mnohem levnější. S pravou vanilkou, ale nemá nic společného, je to pouze umělá aromatická látka. 

Badyán

Je koření ve tvaru hvězdy, které původně pochází z Číny. Vaří se z něho bylinné čaje, přidává se do sušenek, likérů a kompotů. Tvoří neopomenutelnou součást asijské kuchyně. Je součástí perníkového koření.

 Anýz

Patří také mezi velice oblíbené vánoční koření. Pěstuje se především v jižní Evropě, Indii, Turecku a Mexiku. Často se používá při nakládání zeleniny a přidává se i do masitých pokrmů. Mimo jiné se přidává do sladkých sirupů, ale i do vánočního cukroví, nejčastěji jsou to perníčky a anýzové sušenky. 

Zázvor

Známý je především pro své léčivé vlastnosti. Je to výborný prostředek pro zahřátí a proti nachlazení, má silné antiseptické účinky a dokáže snižovat horečku. Používá se do sladkých i slaných pokrmů. Používá se čerstvý, sušený a nebo kandovaný. Můžeme ho použít pro přípravu vánočních dobrot jako jsou např. zázvorky.

Článek vyšel: 10.11.2012 / Odkaz

Přečtete si také

 • Fotbal pro rozvoj

  Vrcholový fotbal má své pevné jádro skalních fanoušků, kteří na svou milovanou hru nedají dopustit. Kdo se ale na tento populární sport zkusí podívat s odstupem, uvidí i jeho odvrácenou tvář – chladný kalkul,…

Související články

 • Podběl lékařský

  Podběl patří mezi první rostlinky, na které se nedočkaví bylinkáři zjara vrhají. Zlatožluté květy si svou cestu za sluncem razí leckdy už počátkem března, aniž by braly ohled na ledové zbytky sněhu. Právě teď je tedy…

 • Kopřiva dvoudomá

  Díky svým žahavým chloupkům si neodbytná kopřiva vysloužila spíše odpor než nadšené chvalozpěvy. Na její obranu se ovšem sluší připomenout několik set let dlouhá léčitelská tradice – vždyť už staří Římané…

 • Biopotraviny - šetrné k přírodě i k vašemu zdraví

  Kritikové označují současný celosvětový boom biopotravin za důsledek promyšleného marketingového tahu, jehož jediným cílem bylo vyvolat paniku a donutit nás spotřebitele sáhnout pěkně hluboko do peněženky. Inu, kdo…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %