Vánoční úklid šetrnějším způsobem

Každý rok je to stejné, před Vánocemi přichází stres v podobě vánočního úklidu. Je možné zvládnout ho bez použití zbytečné chemie a přesto mít perfektně uklizeno? Určitě ano, vždyť naše babičky to také musely zvládat v dobách, kdy ještě neexistovaly nejrůznější mycí a čistící prostředky. 

Téměř každá hospodyňka si přeje mít o Vánocích pěkně uklizeno. I v dnešní „chemické“ době se dá udělat předvánoční úklid šetrným způsobem. Bude to sice drobátko obtížnější, ale určitě to stojí za to. Dnes vám přinášíme stručný návod jak na to: 

Mytí oken a zrcadel

Okna je dobré mýt, když na ně přímo nesvítí slunce, jinak voda rychle uschne a zanechá šmouhy. Na mytí oken a zrcadel je dobré použít vodu s trochou octa a poté doleštit papírovou utěrkou. Pokud přidáte do vody na mytí trochu glycerinu, pomůže vám to ochránit okna proti prachu a dešťové kapky na nich nebudou zanechávat stopy.

Na dočištění oken a zrcadel se dají použít i staré silonové ponožky nebo punčocháče.

Okenní žaluzie se dají perfektně vyčistit pomocí kůrky od chleba (kůrku přitlačte na jednotlivé lišty a táhněte po celé délce). 

Údržba koberců

Žvýkačka z koberce se dá dobře odstranit pomocí kostky ledu (po naledování žvýkačka ztuhne a dá se dobře odtrhnout). Skvrny na koberci je dobré posypat sodou, nechat vsáknout a poté vysát. 

Mytí podlah

Dřevěné podlahy se dají umýt za použití mýdla s jelenem. Kamenné podlahy se mýdlem neumývají, protože se do nich mýdlo nevsaje a jsou pak velice kluzké a může dojít k úrazu. Tyto podlahy je lepší umývat pomocí vody smíchané s prací sodou. 

Kachličky a dlaždice

Skvrny na kachličkách a dlaždicích se dají vyčistit octem nebo roztokem vody a čpavku.

Pokud považujete za nutné i vyčištění spár mezi dlaždicemi, nejsnadněji to provedete pomocí kartáčku na zuby na který nanesete pastu ze sody a vody. 

Umyvadlo, vana, kohoutky a jiné

Všechny tyto věci se dají ošetřit pomocí jedlé sody (smícháním stejného množství sody a vody např. dvě lžíce jedlé sody a dvě lžíce vody). Takto získáte pastu, díky které můžete čistit chrom i hliník. Pastu je zapotřebí po vyčištění setřít mokrým hadrem, jinak se mohou vytvořit bílé šmouhy. 

WC

Do toaletní mísy nalijte cca 100 – 200 ml octa, vydrhněte a spláchněte. 

Čištění odpadů

Ucpané a zapáchající odpady se dají čistit pomocí soli a vařící vody, octem nebo roztokem jedlé sody (nejprve nechte v odpadu delší dobu působit sůl, ocet nebo sodu a poté zalijte vařící vodou). 

Plíseň

Pokud se vám někde v bytě tvoří plíseň postříkejte postižená místa octem, nechte alespoň hodinku působit a poté setřete. 

Mastnota a špína

Jednoduchý čistič si připravíte smícháním 500 ml octa, 250 ml vody a 20-ti kapek oblíbeného esenciálního oleje (např. eukalyptového). Tento prostředek se dá použít na veškerou mastnotu a špínu např. na výlevku, odkapávač, dvířka od trouby, myčku, dlaždice atp., tento prostředek vám pomůže udržet čistotu a příjemně provoní váš byt. 

Rostliny

Zaprášené listy pokojových rostlin je dobré utřít vlhkým hadříkem nebo je šetrně osprchovat. Pokud otřete listy rostlin vodou s pár kapkami piva, budou se krásně lesknout.

Pokud chcete rostliny zbavit škůdců vtiskněte do hlíny stroužek česneku. 

Jestli patříte mezi zarputilé odpůrce chemických přípravků určitě oceníte těchto pár rad, jak zvládnout vánoční úklid šetrným způsobem. Pokud patříte mezi ty, kteří raději zvolí jednodušší způsob a zvolíte pro úklid tradiční prostředky, snad jsme vám alespoň zodpověděli otázku, jak uklízely naše babičky a prababičky.

Článek vyšel: 01.12.2012 / Odkaz

Přečtete si také

 • Pomazánka z uzeného tofu

  Tuto lehkou dietní pomazánku uvítají všichni příznivci zdravého stravování. Lze z ní připravit skvělou svačinku stejně jako dietní jednohubky na oslavu příchodu Nového roku.

Související články

 • Podběl lékařský

  Podběl patří mezi první rostlinky, na které se nedočkaví bylinkáři zjara vrhají. Zlatožluté květy si svou cestu za sluncem razí leckdy už počátkem března, aniž by braly ohled na ledové zbytky sněhu. Právě teď je tedy…

 • Kopřiva dvoudomá

  Díky svým žahavým chloupkům si neodbytná kopřiva vysloužila spíše odpor než nadšené chvalozpěvy. Na její obranu se ovšem sluší připomenout několik set let dlouhá léčitelská tradice – vždyť už staří Římané…

 • Biopotraviny - šetrné k přírodě i k vašemu zdraví

  Kritikové označují současný celosvětový boom biopotravin za důsledek promyšleného marketingového tahu, jehož jediným cílem bylo vyvolat paniku a donutit nás spotřebitele sáhnout pěkně hluboko do peněženky. Inu, kdo…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %