Výběr vhodného posilovacího stroje

Důvodů proč si domů pořídit některý posilovací stroj nebo si zařídit vlastní malou posilovnu se nabízí hned několik. V dnešní době je k dostání obrovské množství strojů a přístrojů, jak se ale rozhodnout pro ten pravý?

Je zapotřebí si uvědomit především:

Z jakého důvodu si pořizuji posilovací stroj?

Důvody mohou být různé, někdo si přeje skoncovat s nadváhou, někdo si chce vylepšit fyzickou kondici a někdo k tomu může být donucen třeba zdravotními komplikacemi, jako jsou různé rehabilitace např. po úrazech, operacích atp. A právě k těmto důvodům je třeba přihlédnout při výběru, každý stroj je určen na jiný styl tréninku.

Kdo bude na stroji cvičit?

U některých přístrojů je vhodné zvolit určitý typ na základě toho, kdo bude na stroji trénovat. Jestli to bude např. pouze žena, nebo jenom muž, popřípadě oba. I k tomuto faktu je nutno přihlédnout. Muži většinou preferují odlišné způsoby tréninku než-li ženy. Pokud má přístroj sloužit oběma, je nutné, aby byl variabilní a dalo se s ním jednoduše manipulovat.

Rozhodující je také věk a zdravotní stav, protože ne všechny stroje jsou určeny pro seniory, lidi s nadváhou nebo lidi s pohybovým omezením a na to je třeba při výběru brát zřetel.

Chci si zformovat pouze jednotlivé partie nebo celé tělo?

Některé stroje mají pouze jednostranné využití např. formují pouze spodní část těla nebo jsou zaměřené pouze na partie břicha. Existují, ale také více účelové stroje, na kterých se dají provádět různé cviky a tudíž se na nich dá procvičovat a zpevňovat celé tělo.

Kolik místa zabere posilovací stroj?

Některé stroje jsou robustní a zaberou mnoho místa, to může představovat problém především u malých panelákových bytů.

Jak pevné je mé odhodlání pro pravidelný trénink?

Pevná vůle je jednou z nejpodstatnějších věci při výběru vhodného posilovacího stroje. Levnější stroje ne jenom, že bývají vyrobeny z méně kvalitních materiálů, ale často také postrádají motivační programy, které jsou pro cvičení velice důležité. Stroje které nejsou vybaveny žádným motivačním programem často skončí zhruba po měsíci odložené někde v koutě, kde na ně maximálně sedá prach. Pokud si chcete být jisti, že vytrváte ve svém úsilí, soustřeďte se při výběru také na to, co který stroj nabízí.

Využití posilovacích strojů

Rotopedy

Rotopedy patří mezi nejoblíbenější posilovací stroje. Představují moderní, účinný a bezpečný způsob pro dosažení lepší kondice. Pravidelný trénink je účinný pro spalování tuků a posílení nohou. Cvičení na rotopedu také pozitivně ovlivňuje krevní tlak, optimálně zatěžuje srdce a zvyšuje kapacitu plic. Cvičení na rotopedu je šetrné a klidně si ho můžete užívat doma ve svém obývacím pokoji.

Ergometry

Ergometry jsou posilovací stroje, které se nápadně podobají rotopedu. Jejich účel je totožný, ergomety pomáhají posílit spodní část těla, zvýšit kondici a posílit srdce. Zásadní rozdíl mezi ergometry a rotopedy činí odlišné dávkování zátěže. Ergometry si ho provádí sami podle srdeční zátěže. Jsou vybaveny přesnějšími počítači a jsou doporučovány také pro rehabilitaci. Dá se na nich sledovat skutečný a tedy i mnohem efektivnější výkon.

Crossové trenažery

Crossové trenažery nebo – chcete-li eliptické trenažery (popř. orbitreky) jsou posilovací stroje, které umožňují velice efektivní posilování celého těla a zlepšují vytrvalost. Crossové trenažery procvičují všechny svalové skupiny, což má za následek pozitivní vliv na látkovou výměnu. Velkou výhodou těchto strojů je plynulý eliptický pohyb při cvičení, který představuje minimální zátěž kloubů. Cvičením lze docílit posílení nohou, hýždí, boků, paží, ramen, prsou i zad.

Recumbenty

Jsou horizontální trenažery podobné rotopedům, avšak poskytují větší komfort při cvičení a mohou ho používat i lidé, kteří díky věku či zdravotnímu omezení nemohou používat klasický rotoped. Umožňují snazší nasedání a sesedání a velmi přesně měří výsledky cvičení.

Cyklotrenažery

Cyklotrenažery jsou dobrá volba pro účinný, příjemný a bezpečný trénink, díky kterému docílíte celkového zlepšení fyzické kondice a zpevnění svalů na nohou. Je to perfektní pomocník pro zahřátí organismu před posilováním a nezabere doma příliš mnoho místa.

Běžecké trenažery

Chůze a běh jsou přirozené formy pohybu, proto jsou tyto trenažery vhodné i pro seniory a také pro ty, kteří se potýkají s větší nadváhou. Běžecké pásy mají velice pozitivní vliv na celý oběhový systém. Chůze pomůže vylepšit celkovou fyzickou kondici a běh účinně spaluje nadbytečné kalorie.

Steppery

Steppery jsou vhodné zejména pro posílení hýždí a stehen, oběhového systému a zlepšení kondice. Pohyb na stepperu je velice podobný chůzi do schodů, ale díky plynulému pohybu a minimálnímu zatížení nedochází k namáhání kolenních kloubů. Jsou také výbornou pomůckou pro přípravu na různé druhy sportů jako je např. lyžování nebo horolezectví.

Veslařské trenažery

Trénink na veslařském trenažeru stejnoměrně posiluje hlavní svalové skupiny. Tyto stroje mají pozitivní účinek na celý oběhový systém. Veslování zlepšuje okysličování lidského organismu a podporuje látkovou výměnu. Plynulý a přirozený pohyb je šetrný pro klouby a cvičení je účinné a bezpečné.

Posilovací lavice a věže

Jsou určeny jak pro celkové zlepšení fyzické kondice a zpevnění postavy, ale také pro dokonalý silový trénink. Dají se rozdělit na posilovací lavice na břišní svaly a posilovací lavice s činkami. Další jsou universální posilovací stroje (věže) na kterých se dá provádět, velké množství různých cviků a které obsahují různé příslušenství. Tyto stroje jsou ideální volba pro vlastní domácí fitness.

Článek vyšel: 21.09.2012 / Odkaz

Přečtete si také

 • Fotbal pro rozvoj

  Vrcholový fotbal má své pevné jádro skalních fanoušků, kteří na svou milovanou hru nedají dopustit. Kdo se ale na tento populární sport zkusí podívat s odstupem, uvidí i jeho odvrácenou tvář – chladný kalkul,…

Související články

 • Pilates - cvičení pro každého

  O nutnosti pravidelného pohybu už dnes nikdo z nás nepochybuje. Stejně důležité je ale nenechat se manipulovat módními výstřelky a médii, které nás masírují bezmeznou propagací posilovacích přístrojů a lekcí aerobiku.…

 • Letní cyklománie

  Královská korunka v oblasti sportu patří sice oficiálně už léta atletice, mým osobním favoritem na trůn je ovšem docela jiné odvětví – stále populárnější cyklistika. Proč právě obyčejné kolo? Jen málokterý sport…

 • Lymfatická masáž

  Detoxikace patří v poslední době k těm několika slovíčkům, které se nejen v ženských magazínech skloňují ve všech možných pádech. Všichni dobře víme, jak moc je pro naše fyzické i duševní zdraví důležitá pravidelná…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících22 %