Vzhůru na ferraty

Nedostupné vrcholky evropských velikánů odjakživa podněcovaly lidskou fantazii a touhu po jejich zdolání. Ne každý má ovšem odvahu pustit se rovnou do čistokrevného horolezectví. Přesto ale můžete opustit vyšlapané vysokohorské chodníky a vydat se za dobrodružstvím na takzvané zajištěné cesty, v Německu známé jako Klettersteigy, po italsku via ferraty. Při výstupu budete jištěni pevně ukotveným ocelovým lanem, náročné lezecké úseky zmírní zapuštěné kramle, klíny a žebříky.

Krátce z historie

První uměle zajištěná cesta vznikla roku 1843 v Rakousku z iniciativy profesora Friedricha Simonyho. Jednalo se o Hoher Dachstein, dodnes jeden z nejoblíbenějších alpských vrcholů nejen ferratistů. Italské Dolomity zažily prudký rozvoj zajištěných cest během 1. světové války, důvody jejich zřizovaní ale tenkrát byly ryze praktické a nepříliš veselé. Po skončení bojů se jištění dále zdokonalovalo a po vojácích ho začali využívat také turisté. V současné době se oblast Dolomit vyhřívá na absolutní špici oblíbenosti.

Pozadu nezůstalo ani Německo a Rakousko, a to především zásluhou tamějších horolezeckých svazů. Pokud jde o Francii a Švýcarsko, zajištěné cesty se tam začaly hlásit o slovo až o mnoho let později. Nové francouzské ferraty mají spíše sportovní charakter a patří k těm náročnějším. Na konci sedmdesátých let 20. století se některé horolezecké svazy zavázaly, že z důvodu ochrany přírody nebudou v Alpách zřizovat žádné nové cesty ani horské chaty.

Vybavení na ferraty

Vypravit se na jakoukoliv zajištěnou cestu jen tak v tričku a teniskách by bylo zbytečné hazardování se životem. K nepostradatelnému vybavení patří pevné trekové boty, kvalitní horolezecká přilba, úvazky a tzv. ferratový set. Můžete si navléknout celotělový úvazek, nejčastěji se ale používá kombinace úvazku sedacího a prsního. Ferratový set se skládá z amortizátoru (brzdové destičky) a smyček s karabinami. Těmi se při výstupu přicvaknete k ocelovému lanu – při přepínání mezi jednotlivými úseky lana je důležité nezůstávat ani vteřinu bez jištění, karabiny se musí přepínat postupně. Na horách určitě oceníte také sluneční brýle a speciální rukavice, vhod vám možná přijde i čelovka a lékárnička. Nezapomeňte na dostatečnou zásobu pití a jídla bohatého na energii.

Obtížnost zajištěných cest

Nejvíc zajištěných cest najdete docela určitě právě v Alpách, kde se počítají ve stovkách. Méně známé jsou ferraty v Bulharsku, Rumunsku, Polsku, ale i na Slovensku. Při výběru berte v potaz značení obtížnosti, díky kterému získáte alespoň přibližnou představu o tom, co vás čeká. V Itálii se ještě můžete setkat s podobným značením jako na sjezdovkách, tedy modrá – červená – černá (od nejjednodušší po nejnáročnější). Obvyklejší je ale pětistupňové písmenné značení:

 • A - Lehké ferraty, kde umělé jištění slouží především ke zvýšení pocitu jistoty v exponovaném terénu.
 • B - Mírně obtížné ferraty s lehce strmým skalním terénem. Umělé jištění tu slouží přímo k postupu vpřed.
 • C - Těžké ferraty, na kterých se často setkáte se svislými stěnami. Zajištěné úseky vyžadují dobrou kondici a určitou sílu v pažích.
 • D - Velmi těžké ferraty s kolmými, místy převislými partiemi. Lezec by měl být dostatečně zkušený a trénovaný, aby zvládl exponované úseky.
 • E - Extrémně těžké ferraty pro zdatné horolezce. Umělé jištění většinou jen v podobně ocelových lan, naprosté minimum umělých stupů.

Pokud vás ferraty lákají, ale nemáte s nimi žádné zkušenosti, uděláte nejlíp, když se svěříte do rukou zkušených průvodců. V této souvislosti bych ráda poděkovala CK Adventura, speciálně Michalovi a Merlinovi za jejich božskou trpělivost, podporu a příjemné chvilky strávené vysoko v horách i dole v údolí. Díky kluci, jste moc fajn.

Článek vyšel: 06.10.2007 / Odkaz

Přečtete si také

Související články

 • Pilates - cvičení pro každého

  O nutnosti pravidelného pohybu už dnes nikdo z nás nepochybuje. Stejně důležité je ale nenechat se manipulovat módními výstřelky a médii, které nás masírují bezmeznou propagací posilovacích přístrojů a lekcí aerobiku.…

 • Letní cyklománie

  Královská korunka v oblasti sportu patří sice oficiálně už léta atletice, mým osobním favoritem na trůn je ovšem docela jiné odvětví – stále populárnější cyklistika. Proč právě obyčejné kolo? Jen málokterý sport…

 • Lymfatická masáž

  Detoxikace patří v poslední době k těm několika slovíčkům, které se nejen v ženských magazínech skloňují ve všech možných pádech. Všichni dobře víme, jak moc je pro naše fyzické i duševní zdraví důležitá pravidelná…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %