Za lyžováním do Flaine

Přestože už je březen a ke slovu se hlásí jaro (které nám ostatně klepalo na dveře už v polovině února), lyže a snowboardy ještě ani zdaleka nemusíte schovávat do sklepa. V Čechách se překvapení v podobě nenadálé sněhové nadílky dočkáme už jen těžko, na sjezdovkách alpských velikánů je ovšem sezóna stále v plném proudu. Takže místo naříkání nad čím dál tím slabší zimou sbalte své lyžařské náčiní a hurá za hranice. Sázkou na jistotu nejen v březnu, ale až do konce dubna je francouzské středisko Flaine.

Najdete ho v Horním Savojsku, jen zhruba hodinu jízdy ze Ženevy. Spolu se svými bratříčky Samoëns, Marillon, Les Carroz a Sixt tvoří jednu z největších francouzských lyžařských oblastí známou pod jménem Grand Massif. Stejně jako většina alpských center má i Flaine původ v 60. letech 20. století, kdy se zapomenuté horské vesničky začaly díky prudce rostoucí popularitě lyžování měnit k nepoznání. Nápad se zrodil roku 1959 v hlavě francouzského geofyzika Erica Boissonnase a švýcarského architekta Gérarda Chervaze.

O svou představu moderního urbanismu citlivě zasazeného do horského prostředí se podělili se slavným architektem Marcelem Breuerem, významným představitelem umělecké školy Bauhaus, který má na svědomí budovu UNESCO v Paříži a další stavby po celém světě, například v New Yorku nebo Rotterdamu. Celá výstavba byla podřízena přirozenému horizontu hor, a tak mezi sebou jednotlivé úrovně střediska (Front de Neige, Forum a Foret) zůstávají ukryta. Návštěvníci tak získají větší pocit klidu a soukromí.

Pohled na betonové stavby vás zpočátku nejspíš vyvede z míry, tvůrci Flaine však už v první fázi plánování vyloučili napodobování regionálního alpského stylu. Někdo si na tento chladný strohý styl nezvykne nikdy, spousta architektů ale Flaine vynáší do nebes a některé budovy byly dokonce označeny za kulturní památky. Pokud dáváte přednost útulnějšímu vzhledu horských chat, budete se zřejmě cítit mnohem lépe v nedaleké čtvrti Le Hameau de Flaine s francouzskými chalety. Spojení s centrem je zajištěno kyvadlovou dopravou.

Grand Massif a speciálně Flaine je známé vynikajícími sněhovými podmínkami, které umožňují lyžování až do pozdního jara. Kabinová lanovka vás za dvanáct minut vyveze o 900 metrů výš na vrcholek Les Grandes Platieres (2480 m n. m.). Až se pokocháte úžasným výhledem po okolí, včetně nejvyšší evropské hory Mont Blanc, můžete si vybrat mezi desítkami nejrůznějších tras v celém dokonale propojeném areálu Grand Massif. Jen v samotném Flaine je vám k dispozici 52 sjezdovek o celkové délce 140 km, od mírných modrých až po ďábelsky černé. Jeden den ježdění vás ve Flaine přijde na 33 euro, za celý Grand Massif zaplatíte o pět euro víc.

Naprostou samozřejmostí jsou tu půjčovny nejrůznějšího vybavení, lyžařské i snowboardové školy a spousta dalších možností, jak se dostatečně vyřádit. Můžete podniknout výlet na sněžnicích, vyzkoušet psí spřežení, pánové jistě neodolají možnosti projet se autem po čistém ledu. Pohled na Flaine z výšky vám umožní paragliding nebo helikoptéra, která s vámi zakrouží i kolem Mont Blanku. Z indoorových záležitostí doporučujeme umělou horolezeckou stěnu a vyhřívaný bazén. A kdo zatouží po kultuře, může navštívit kino, galerii nebo se jednoduše projít pěší zónou lemovanou díly od Picassa, Vaserelyho a Dubuffeta.

Mnohem více informací najdete na adrese www.flaine.com a www.grand-massif.com.

Článek vyšel: 10.03.2008 / Odkaz

Přečtete si také

 • Valentýnské víkendy

  Za pár dní je tady Valentýn, tedy svátek všech zamilovaných. I když tento svátek nemá v České republice dlouho tradici, rok od roku se stává stále více populární. Je to den, který si užívají zamilované dvojice po…

Související články

 • Tajuplná kráska z Chartres

  Jsou místa, kde i duše zapřísáhlých ateistů polechtá záchvěv posvátné úcty. A nemusíte přitom cestovat až do mystického Jeruzaléma, stačí se vydat na západ našeho starého kontinentu, do hrozny vonící Francie. Kolena…

 • Za romantikou na Dívčí kámen

  Každý z nás má sice o romantickém zákoutí své vlastní představy, ovšem na téhle jihočeské perle se jistě shodnou všichni ti, co měli tu čest vidět ji na vlastní oči. Hluboké zelené lesy, skalní ostroh s mohutnou…

 • Národní horský park Simien

  Cestování do Afriky má u nás většina lidí spojené s přímořskými destinacemi v Egyptě, Tunisku nebo Maroku. Ale chcete-li poznat skutečnou tvář a tepající srdce tohoto rozmanitého kontinentu, hledejte dále než za ploty…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %