Základem štěstí v životě jsou emoce

Mnohý racionální typ nad tímto tvrzením určitě nechápavě kroutí hlavou. Pocity mají skutečně mnohem větší vliv na náš život než si dokážeme představit. Bylo zjištěno, že pokud krysám paralyzujeme centrum emocí v mozku, nemohou se vůbec rozhodnout. Nejenže by člověk bez emocí neprožil krásu krajiny, neregistroval bolest, nedokázal projevit empatii k druhému, ale navíc by také pravděpodobně vůbec nevěděl, jestli si má dát jahodovou nebo vanilkovou a jestli to, co chce, je vlastně zmrzlina.

Emoce v kontextu vývojové psychologie

Z vývojové psychologie je patrné, že emoční základ nasycuje každou naši myšlenku, aniž si to mnohdy uvědomujeme. Novorozeně se ve světě orientuje na základě pocitů (např. libost/nelibost, hlad/nasycenost, zima/teplo apod.) Až s rozvíjejícím se psychomotorickým vývojem velmi pozvolna nastupuje racionalita.

Vliv bohatství a zdraví na prožitky štěstí

Jiné psychologické výzkumy prokázaly, že na prožitky štěstí nemá výrazný kladný vliv výše konta (případy veliké hmotné nouze a hladomoru jsou výjimkou), ani zdravotní stav. Postižený existenciálně zajištěný člověk může žít hodnotnější a kvalitnější život než leckterý milionář.

Polarita emocí

Jak tedy mohou emoce ovlivnit naše štěstí v životě? Většinou se děje všechno špatně, šéf nás rozčiluje, počasí je na houby a k tomu všemu jsme si svou neopatrností zničili nejlepší košili. Všichni to známe, že...
Štěstí si v životě musíme každodenně aktivně hledat v maličkostech, chceme-li ho prožívat. Život kolem nás proudí nezřízenou rychlostí a my většinou zastavujeme, jen když si o něco nabijeme nos. Pak se v tom rozmrzele plácáme a vůbec si nepřipustíme myšlenku, že je to někdy dost nesmyslné a ubíjející.
Nad rozkvetlou růží v parku se však málokdo pozastaví. Přitom právě taková krásně voňavá, zářivá květina může být tím pravým pohlazením pro bolavou duši.

Co z toho vyplývá? Rozhodně nechci snižovat život tibetských mnichů v klášteře (velmi si jich vážím a v mnohém obdivuji), ale většina lidí ze západního světa nemá bohužel takové podmínky ani zkušenost, aby mohla dlouhodobě po celé dny meditovat na skále, "oprostit se" od emocí a následně prožívat klidný, šťastný život.

Každodenní stereotyp v našem prostředí obvykle přináší spoustu nepříjemností. Proto se vyhrocených pocitů nemůžeme zbavit, ale je dobré, se s nimi naučit pracovat. Uvědomění polarity emocí nás naučí se v těch negativních moc nevyžívat a naopak maximálně čerpat vnitřní sílu z těch pozitivních. Osvojení takového náhledu na city s sebou nese také potřebu jejich kultivovaného uvolňování.

Pravidelná duševní hygiena

V praxi může znamenat: Hned ráno nás naštve sousedka – pro zachování dobrých mezilidských vztahů se na ni neoboříme, ale slušně a klidně reagujeme. V případě, že bychom to nezvládli, pravděpodobně bychom rozjeli začarovaný kruh vzájemného osočování. Navíc riskujeme, že by se v rámci dlouhodobého soužití tato nevraživost prohlubovala a měla dost zásadní neblahý vliv na kvalitu života celé rodiny.

I když emoce tedy v tuto chvíli potlačujeme, můžeme sami sobě zcela otevřeně přiznat, jak moc nás ta sousedka vytáčí. Tím si celý vnitřní proces posuneme na vědomou úroveň, což je základní předpoklad pro kultivované odreagování emoce. Zřejmě pak vzteky netřískneme dveřmi a neosočíme se na partnera. Kdyby tyto pocity zůstaly dlouhodobě potlačeny, mohly by negativně ovlivnit další setkání se sousedkou nebo i nějakou jinou událost dne. Z toho důvodu je nutné uvolnit nahromaděnou energii. Bezprostředně po zážitku ji můžeme ventilovat třeba poslechem oblíbené písně nebo postěžováním si blízké osobě, která nás podpoří.

To ovšem mnohdy nestačí, a tak ideálně by po práci – ve vyhrazeném čase pro sebe – měl následovat nějaký prostředek mentální hygieny, což pro někoho může být procházka v přírodě, kresba obrazu nebo třeba sport. Tak jako jsme každodenně navyklí pečovat o své zuby, měli bychom věnovat čas očistě naší duše od nahromaděného negativního balastu.
Jedině takový aktivní a uvědomělý přístup, který si budeme pěstovat, nám může zajistit šťastnější život. Hledejme a plnými doušky vychutnávejme všechny krásy světa, také všedních dnů, ale zejména malé fascinující zázraky našeho nitra.

Článek vyšel: 29.05.2007 / Odkaz

Přečtete si také

 • Kulturní akce únor 2012

  Únor bílý, pole sílí. Jestli má pravdu tato stará pranostika, pak bude letošní úroda hodně bohatá. Navzdory současnému mrazivému počasí, by ale byla škoda sedět doma. Proto neváhejte a vydejte se ven za kulturou a…

Související články

 • Podběl lékařský

  Podběl patří mezi první rostlinky, na které se nedočkaví bylinkáři zjara vrhají. Zlatožluté květy si svou cestu za sluncem razí leckdy už počátkem března, aniž by braly ohled na ledové zbytky sněhu. Právě teď je tedy…

 • Kopřiva dvoudomá

  Díky svým žahavým chloupkům si neodbytná kopřiva vysloužila spíše odpor než nadšené chvalozpěvy. Na její obranu se ovšem sluší připomenout několik set let dlouhá léčitelská tradice – vždyť už staří Římané…

 • Biopotraviny - šetrné k přírodě i k vašemu zdraví

  Kritikové označují současný celosvětový boom biopotravin za důsledek promyšleného marketingového tahu, jehož jediným cílem bylo vyvolat paniku a donutit nás spotřebitele sáhnout pěkně hluboko do peněženky. Inu, kdo…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %