Zakynthos - ostrov vůní, květina východu

Ostrov s vlastní osobitou krásou, kterou si zachoval i přes četná zemětřesení. Zakynthos je třetí největší z Jónských ostrovů a patří mezi nejzelenější místa v Řecku. Moře je tu přenádherně čisté a příjemně teplé, jeho barva má množství odstínů. 

Řecká mytologie vypráví, že bohyně lovu Artemis a bůh světla a věštby Apollon nejraději trávili svůj volný čas právě na Zakynthosu. 

Častá zemětřesení se podepsala na členitosti ostrova, který je tak z velké části hornatý a zalesněný. Nalezneme zde vysoké skalní útesy, malebné zátoky, množství ostrůvků a jeskyní. Na tomto ostrově jsou nekonečné olivové a citrusové háje, úrodné nížiny a pobřeží ostrova je lemováno písečnými plážemi. Na jihovýchodním cípu ostrova se nachází největší hloubka v celém Středozemním moři – Inousská propadlina, jejíž hloubka je 4500metrů. 

Modré jeskyně jsou dvě navzájem propojené jeskynní klenby. Hra barev a stínů, která proniká dovnitř jeskynní vytváří nádherné barevné scenérie, které určitě stojí za shlédnutí. Voda má nádhernou zářivě modrou barvu.

Pláž ztroskotání Navagio, je nádherná pláž, kde před 20 lety ztroskotala pašerácká loď, která převážela cigarety. Jediný možný přístup sem je možný z moře lodí. Pláž se rozkládá mezi útesy vysokými několik desítek metrů.

Pláže zátoky Laganas, nejsou lákadlem jenom pro turisty, ale také pro mořské želvy.

Největší atrakcí tohoto ostrova určitě zůstávají mořské želvy Caretta-Caretta, které jsou ohroženým druhem. Dospělí jedinci mohou dosahovat velikosti až jeden metr a váhy okolo 150kg. Tyto želvy sem připlouvají v období od června do začátku srpna a kladou zde svá vajíčka. Zhruba od konce srpna zde můžeme z dálky pozorovat malé želvičky při jejich první cestě od hnízda do moře. 

Pláž Kalamaki volně přechází z pláže Laganas a rovněž zde hnízdí mořské želvy. Je to velice vyhledávané místo na koupání, je zde jemný písek a krásně čistá voda.

Hlavní město Zakynthos je někdy také nazýváno jako „Benátky jihu“. V minulosti bylo toto město pod značným vlivem Itálie a také většina staveb byla postavena v benátském stylu. Mnoho původních historických staveb ovšem zničilo silné zemětřesení, které ostrov postihlo v roce 1953. Po této události bylo město kompletně zrekonstruováno. 

Poloostrov Vassilikos je velice romantické místo naplněné atmosférou klidu a pohody.

Keri je vesnice nacházející se ve výšce 200m nad mořem asi 300 metrů od břehu. Odsud je přenádherný výhled na pískovcové skály a útesy vystupujícími z moře. Nejvyšší výstupy se jmenují Velká a Malá Myzithra.

Místní malebné vesničky např. Elies, které jsou rozesety po celém vnitrozemí s velkým množstvím kostelíků a zvonic, určitě také stojí za návštěvu.

Maják ve Skynari

Katastari je největší vesnice na ostrově hned po hlavním městě.

Ženský klášter Eleftherotria

Ostrov Zakynthos má veškeré předpoklady pro strávení příjemné dovolené. Na své si zde přijdou jak milovníci klidné a pohodové dovolené na krásných písečných plážích s pozvolným přístupem do moře, tak i ti kteří milují aktivní dovolenou a výlety. Není problém si zde vypůjčit automobil a projet s ním celý ostrov křížem krážem. Místní obyvatelé jsou jako jinde v Řecku velice milí a pohostinní, tradiční taverny nabízejí místní speciality. Milovníci nočního života se mohou pobavit v nočních klubech.

Článek vyšel: 10.01.2016 / Odkaz

Přečtete si také

 • Houby

  Teplé a deštivé počasí zapříčinilo, že nám houbová sezona letos začala o něco dříve. Téměř každý, kdo v těchto dnech vyrazí do lesa s košíkem, si domů přinese nějaký ten úlovek. Proto neváhejte, vezměte svoje…

Související články

 • Tajuplná kráska z Chartres

  Jsou místa, kde i duše zapřísáhlých ateistů polechtá záchvěv posvátné úcty. A nemusíte přitom cestovat až do mystického Jeruzaléma, stačí se vydat na západ našeho starého kontinentu, do hrozny vonící Francie. Kolena…

 • Za romantikou na Dívčí kámen

  Každý z nás má sice o romantickém zákoutí své vlastní představy, ovšem na téhle jihočeské perle se jistě shodnou všichni ti, co měli tu čest vidět ji na vlastní oči. Hluboké zelené lesy, skalní ostroh s mohutnou…

 • Národní horský park Simien

  Cestování do Afriky má u nás většina lidí spojené s přímořskými destinacemi v Egyptě, Tunisku nebo Maroku. Ale chcete-li poznat skutečnou tvář a tepající srdce tohoto rozmanitého kontinentu, hledejte dále než za ploty…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %