Zapomenuté a znovuobjevené jáhly

Na jídelníčku našich babiček zaujímaly jáhly čestné místo, aniž by je někdo musel přesvědčovat o blahodárném vlivu zrníček na náš organismus. Jáhly byly prostě levné, dostupné a hlavně dokázaly pořádně nasytit a dodat potřebnou sílu. Dnes už na jáhly spousta lidí kouká skrz prsty nebo přinejmenším s nedůvěrou (pokud vůbec tuší, oč jde). Přitom z téhle univerzální obiloviny snadno vykouzlíte snídani, oběd i večeři... a dokonce i lákavý dezert či chutnou svačinku.

Jáhly jsou vyloupaná zrna prosa, jedné z vůbec nejstarších kulturních plodin. Tato teplomilná rostlina z čeledi trav potřebuje hodně sluníčka, proto se jí u nás daří především na jižní Moravě. Původně mělo proso domov v Asii, do Evropy se ovšem dostalo už s prvními kočovníky. I když nejvíc živin najdeme ve slupce a těsně pod ní, naše trávicí soustava si dokáže poradit pouze s vyloupanými zrny. Celá zrníčka můžete nasypat opeřeným strávníkům za okno.

Tradičně se jáhly řadí mezi tzv. zahřívací potraviny, proto byste si je měli dopřávat hlavně za chladných dnů. V Číně se používaly k léčbě sleziny a slinivky břišní, podobně i dnes se zdůrazňuje jejich léčivý účinek při žaludečních potížích. Jedná se totiž o jedinou zásaditou obilninu. Jáhly jsou také velmi dobře stravitelné a neobsahují lepek, což z nich dělá naprosto ideální potravinu pro malé děti, alergiky a lidi s narušeným trávením.

Odborníci na výživu vychvalují téměř dokonalý poměr sacharidů, bílkovin a tuků, obzvláště zdraví prospěšných nenasycených mastných kyselin. Kromě toho nás jáhly zásobí vitaminy skupiny B a důležitými minerály. Vysoký obsah železa ocení lidé trpící chudokrevností, křemík se postará o pěkné zuby, nehty a vlasy, zinek zase o zdravou kůži. Fosfor s hořčíkem zaženou únavu, posilní nervy a zatočí s depresemi.
Jáhly také posilují ledviny, pomáhají při zahlenění, zlepšují metabolismus a chrání oči. Díky vláknině skvěle zasytí a pročistí střeva.

Jáhly můžete upravovat nasladko i naslano, před samotným vařením je ale nezapomeňte pořádně propláchnout a spařit vroucí vodou, abyste je zbavili nahořklé pachuti. Vaří se ve zhruba dvojnásobném množství vody, v případě sladkých pokrmů sáhněte klidně raději po mléku. Zřejmě nejznámější je voňavý jahelník (většinou se švestkami), fantazii se ovšem meze nekladou. Z jáhel můžete připravit různě ochucené kaše, pomazánky, přidat je do salátů a polévek nebo smíchat se zeleninou a podávat jako přílohu. Uplatní se také jako vegetariánská alternativa při přípravě plněných paprik.
Mlsouni ocení různé nákypy, či ovocné krémové dezerty, milovníkům pikantnějších chutí můžete usmažit kořeněné jahelné placičky. V každém případě jáhly pokud možno co nejrychleji spotřebujte, mají tendenci snadno žluknout.

Článek vyšel: 19.03.2008 / Odkaz

Přečtete si také

 • Žárlivost - nebezpečné břemeno vztahu?

  „Kdyby můj partner nežárlil, připadala bych si méně žádoucí a atraktivní... Taková občasná žárlivá scéna je kořením našeho vztahu, oživením a důkazem lásky....“ svěřila se mi nedávno moje kamarádka Ilona.…

Související články

 • Léčivá síla brusinek

  Kdo by je neznal, jsou to červené bobulovité plody, které rostou na nízkém keříku. Setkat se s nimi můžeme i v našich lesích, ale rostou také jinde v Evropě, Asii a Americe. Nejčastěji se s nimi setkáme na talíři v…

 • Kokosové cukroví z formiček

  Cukroví z formiček, které se dá snadno vyklopit. 

 • Mrkev nejen pro zdravé oči

  V české kotlině dobře známá oranžová kráska, kterou si nejedna z nás pěstuje na zahrádce, strčí do kapsy mnohé exotické kolegyně. Obsahuje ideálně namixovanou směs vitamínů (A, B, C, E) a zdraví prospěšných minerálů a…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %