Zdraví ukrývající se v medu

Med představuje už od pradávna symbol dobroty, hojnosti a sladkosti života. Jestli patříte mezi milovníky tohoto žluťoučkého zázraku pak vězte, že med není jenom pochutina, která se skvěle vyjímá na krajíci chleba nebo v pečivu. Med má také mnoho příznivých účinků na lidské zdraví.

Historie medu

Samotný název medu v mnoha jazycích (honey, honig,....), je odvozen z hebrejského slova ghoneg – rozkoš. V některých jazycích jsou líbánky, tedy dny následující po svatbě označovány, jako „medové týdny“ či „medový měsíc“. Toto označení pochází z dob, kdy se z medu připravovalo víno, které potom novomanželé pili třicet dní po svatbě. Med je totiž považován za afrodiziakum.

V dávných dobách se med nanášel na rány a odřeniny, kvůli svým dezinfekčním a antiseptickým účinkům. Tímto způsobem se předcházelo infekcím a urychlovalo se hojení.

Látky obsažené v medu

Med je vyráběn včelami z rostlinného nektaru, je to směsice vody, fruktózy a glukózy. Patří mezi velice výživné a lehce stravitelné potraviny. Jeho účinků se využívá zejména pro posílení organismu v průběhu nemoci a bezprostředně po ní.

Med obsahuje zejména – vitamíny B a C, železo, hořčík, vápník, sodík, kysličník křemičitý, mangan a draslík.

Med a jeho použití

Vnitřně

Pozitivní účinky medu se využívají v lidovém léčitelství, zejména při nachlazení a katarech. Med smíchaný s citronem, nebo jablečným octem je skvělý prostředek proti nachlazení a horečce. Proti kašli, bronchitidě, a astmatu pomůže jedna kávová lžička nasekaného tymiánu v medu. Silné antiseptické účinky medu jsou dobrým prostředkem při obraně proti salmonelóze, choleře a také pneumokokům. Med se využívá také proti průjmům a zvracení. Med obsahuje látky stimulující tvorbu serotoninu, tím dochází k utlumení aktivity mozku, což způsobí uvolnění a zklidnění. Jedna čajová lžička medu před spaním, pomáhá proti nespavosti.

Zevně

Med je silně antiseptický a proto dokáže urychlit hojení ran. Ze zanícených ran a vředů dokáže vytáhnout hnis a tím rovněž urychlit jejich hojení. Používá se také na popáleniny a zánět prsní žlázy.

Článek vyšel: 25.11.2012 / Odkaz

Přečtete si také

 • Půjčovna luxusních kabelek

  Pokud již léta marně toužíte po krásné luxusní kabelce a nemáte na ní dostatek peněz, nyní se vám naskýtá jedinečná příležitost. Luxusní kabelku si dnes můžete klidně vypůjčit. Ano, dávnou minulostí jsou doby, kdy se…

Související články

 • Podběl lékařský

  Podběl patří mezi první rostlinky, na které se nedočkaví bylinkáři zjara vrhají. Zlatožluté květy si svou cestu za sluncem razí leckdy už počátkem března, aniž by braly ohled na ledové zbytky sněhu. Právě teď je tedy…

 • Kopřiva dvoudomá

  Díky svým žahavým chloupkům si neodbytná kopřiva vysloužila spíše odpor než nadšené chvalozpěvy. Na její obranu se ovšem sluší připomenout několik set let dlouhá léčitelská tradice – vždyť už staří Římané…

 • Biopotraviny - šetrné k přírodě i k vašemu zdraví

  Kritikové označují současný celosvětový boom biopotravin za důsledek promyšleného marketingového tahu, jehož jediným cílem bylo vyvolat paniku a donutit nás spotřebitele sáhnout pěkně hluboko do peněženky. Inu, kdo…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %