Ženšen - kořen mládí a síly

O bájný elixír mládí se pokoušeli přední evropští alchymisté po celá staletí... ovšem bez valného úspěchu. Staří Číňané v tom nicméně měli jasno dávno před prvními západními pokusy - dlouhověkost, vitalitu a neubývající fyzickou i duševní sílu vám zajistí extrakt z kořene ženšenu neboli všehoje. Jeho sběr byl opředený mnoha rituály a nepsanými pravidly, podobně jako tomu je například u tajemné mandragory. Dnes už to máme i u nás v Evropě o poznání jednodušší... stačí navštívit lékárnu, obchůdek s potravinovými doplňky nebo si ženšen objednat on-line přes internet.

Název této rostliny pochází z čínského „jen šen“, volně přeloženo jako lidský kořen. Podoba s lidskou postavu je často až zarážející. Kořen se sbírá nejdříve po čtyřech letech růstu, kdy obsah jeho aktivních složek dosáhne vrcholu.
Mluvíme-li o ženšenu, máme obvykle na mysli panax ginseng, asijský druh rostoucí původně hlavně v severovýchodní Číně a Koreji (v současné době se pěstuje na velkých plantážích i jinde v Asii). Existují ale ještě další dva druhy – ženšen sibiřský a americký ženšen. Všechny tři mají velmi podobné základní účinky, přesto se v dalším působení na organismus malinko liší.

Podle odborníků je ženšen asijský vhodný především pro muže – pokusy na zvířatech ukázaly, že při jeho užívání stoupá hladina testosteronu a tvorba spermií, což z něj dělá důležitého pomocníka v léčbě mužské neplodnosti. Dokáže také rozšiřovat cévy a tím podporovat erekci.
Sibiřský ženšen (všehojovec nebo eleuterokok) ocení naopak něžnější polovičky s poruchami menstruačního cyklu. Jedná se vlastně jen o vzdáleného příbuzného pravého ženšenu, silou svých účinků se mu však s přehledem vyrovná.

Ženšen se doporučuje starším lidem, aktivním sportovcům, v období rekonvalescence a v obtížných životních situacích vyvolávajících stres. Je vynikajícím bojovníkem proti negativním účinkům stresových hormonů, působí podobně jako adrenalin – zmobilizuje vaši vnitřní energii potřebnou k překonání velkého fyzického či psychického vypětí. Zároveň posiluje paměť, zlepšuje schopnost koncentrace a zahání únavu. Podle potřeby dokáže ženšen uklidnit nebo naopak povzbudit.

Jeho působení na lidský organismus je ovšem mnohem rozsáhlejší – posiluje imunitní systém, normalizuje krevní tlak, upravuje střevní mikroflóru, snižuje hladinu cukru v krvi, má protizánětlivé účinky, podporuje srdeční činnost, játra a střevní peristaltiku. Je to také výborný antioxidant a dokáže potlačit růst některých nádorových buněk.
V Číně se tradičně používá při léčbě nechutenství, nespavosti, zapomnětlivosti a celkové slabosti. K tomu můžeme přidat i cukrovku, revmatismus, žaludeční vředy, průjmy a křeče.

Se ženšenem se ovšem musí zacházet opatrně, ideálně po měsíci na chvíli vysadit, nikdy neužívat dlouhodobě. Berete-li další léky nebo jiné potravní doplňky, poraďte se raději s lékařem – mohli byste se dočkat nepříjemných vedlejších účinků. V době užívání ženšenu vysaďte kofein (kávu, čaj, guaranu), jejich vzájemné působení může vyvolat nervozitu, nespavost, bolesti hlavy a žaludeční nevolnost. Pokud jste těhotné nebo kojíte, na ženšen raději úplně zapomeňte.

Článek vyšel: 28.03.2008 / Odkaz

Přečtete si také

 • Kedluben - citron severu

  Asi nebude těžké uhodnout, k čemu tato přezdívka známé košťálové zeleniny odkazuje. Správně, kedlubny se můžou pochlubit vysokým obsahem vitaminu C, který nastartuje váš imunitní systém. To ale zdaleka není všechno.…

Související články

 • Podběl lékařský

  Podběl patří mezi první rostlinky, na které se nedočkaví bylinkáři zjara vrhají. Zlatožluté květy si svou cestu za sluncem razí leckdy už počátkem března, aniž by braly ohled na ledové zbytky sněhu. Právě teď je tedy…

 • Kopřiva dvoudomá

  Díky svým žahavým chloupkům si neodbytná kopřiva vysloužila spíše odpor než nadšené chvalozpěvy. Na její obranu se ovšem sluší připomenout několik set let dlouhá léčitelská tradice – vždyť už staří Římané…

 • Biopotraviny - šetrné k přírodě i k vašemu zdraví

  Kritikové označují současný celosvětový boom biopotravin za důsledek promyšleného marketingového tahu, jehož jediným cílem bylo vyvolat paniku a donutit nás spotřebitele sáhnout pěkně hluboko do peněženky. Inu, kdo…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %