Změny v koaliční smlouvě, které se dotknou rodin s dětmi

kategorie: Lilek baklažán

S velkým napětím jsme čekali na to, co přinese nová koaliční smlouva rodinám s dětmi. Zdá se, že si prozatím můžeme oddychnout. Žádné tragické scénáře se nechystají a pro rodiny s dětmi, se příliš mnoho věcí nezmění. Přijdeme sice o porodné, což byla velice příjemná věc, ale šlo pouze o jednorázovou dávku, bez které se určitě dá žít. Mnohem podstatnější je zachování výše peněžité pomoci v mateřství a především pak výše rodičovského příspěvku.

Porodné

Od příštího roku bude mít nárok na porodné pouze rodina s příjmem nižším než-li je 2,4 násobek životního minima (stejně jako nárok na vyplácení příspěvku na dítě). I rodina, která splní tento požadavek, bude mít nárok na porodné pouze po narození prvního dítěte. Při narození druhého, třetího a dalšího dítěte se žádné porodné již vyplácet nebude. Je pravda, že největší finanční nároky vznikají při narození prvního dítě, velké množství pořízených věcí se dá použít i u dalších dětí. Pokud tedy není mezi prvním a druhým dítětem delší časový úsek. Prozatím měly nárok na porodné všechny rodiny, aniž by se někdo zabýval jejich příjmy či počtem dětí. Ztráta příjemné finanční injekce v podobě 13000 je nepříjemná, ale mnohem horší by bylo snížení rodičovského příspěvku, který se pobírá opakovaně (dlouhodobě).

Rodičovský příspěvek

Rodičovský příspěvek pro dvouletou a tříletou rodičovskou dovolenou zůstane nezměněn i přes původní plány, které mluvily o 10-ti % snížení. Rodič, který zůstane s dítětem doma dva roky, bude nadále pobírat 11 400,- Kč měsíčně. V případě tříleté dovolené zůstává výše 7 600,- Kč měsíčně. V případě čtyřleté varianty hovoří koaliční smlouva o jisté redukci, aby byla stejně výhodná jako je dvouletá varianta. Na finální podobu této redukce si budeme muset ještě chvíli počkat.

Peněžitá pomoc v mateřství

Koaliční smlouva nechystá předpokládané opětovné snížení. Původně se mluvilo a opětovném snížení na úroveň, která byla schválena podle Janotova úsporného balíčku. Prozatím však nadále zůstává výše peněžité pomoci v  mateřství na stejné výši jako doposud.

Přídavky na děti

Předpokládá se, že současná hranice (2,4 násobek) životního minima zůstane zachována, avšak mělo by docházet k přísnějším kontrolám rodin, které tyto přídavky pobírají. Jeho vyplácení by mělo být vázáno na řádnou docházku dětí do školy. Měla by se také provádět přísnější terénní šetření, která budou zaměřená na ověření pravdivosti údajů uvedených v žádostech o tento přídavek.

Sociální příplatek

Dosavadní sociální příplatek bude zrušen bez náhrady. Na tuto dávku měly doposud nárok rodiny s nejmenšími příjmy (tedy rodiny s příjmem nižším než-li je dvojnásobek životního minima).

Článek vyšel: 31.07.2010 / Odkaz

Přečtete si také

 • Pilates - cvičení pro každého

  O nutnosti pravidelného pohybu už dnes nikdo z nás nepochybuje. Stejně důležité je ale nenechat se manipulovat módními výstřelky a médii, které nás masírují bezmeznou propagací posilovacích přístrojů a lekcí aerobiku.…

Související články

 • Mateřská se vrátí na loňskou úroveň

  Mateřská se vrátí na loňskou úroveňUrčité procento českých politiků zřejmě považuje ženy na mateřské dovolené, za nic nepotřebující neupravené divoženky, které se celý den nevěnují ničemu jinému, než-li kojení a šišlání na své potomky. Na co by tedy…

 • Omezení státní podpory bydlení

  Omezení státní podpory bydleníJako kdyby nebylo úsporných opatření málo, nyní se zdá, že dojde i na omezení státní podpory na bydlení. V rámci úsporných opatření kvůli extrémnímu zadlužení našeho státu a nadále trvající hospodářské krizi, navrhuje…

 • Jak uspořádat domácí rozpočet

  Jak uspořádat domácí rozpočetStále si říkáte, že vám chybí peníze. Pár dní před výplatou kontrolujete účet, zda výplata nepřišla „náhodou“ dřív. Sami dobře víte, že zázraky se nedějí. Blíží se čas dovolených a vy opět na ni nemáte?…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících42 %
Nevímprocento hlasujících22 %