Změny v rodičovském příspěvku od ledna 2012

kategorie: Lilek baklažán

Stalo se již pravidlem, že si jako rodiče musíme vždy s příchodem nového roku zvykat na nová pravidla ohledně vyplácení rodičovského příspěvku. Jinak tomu není ani v letos. V následujícím článku přinášíme malé shrnutí nejpodstatnějších změn, které platí od ledna letošního roku.

Potěšující je skutečnost, že změny nejsou nijak radikální a pro většinu rodičů přináší oproti dosavadnímu systému i jisté výhody.

Kdo si pohorší

Nejvíce si pohorší žadatelé o tříletou variantu, kdy příspěvek klesne až o 16 tisíc korun, oproti dřívějšku. Tato varianta byla doposud tou nejrozšířenější a nejvýhodnější (dalo se při ní získat až 235 600 Kč, nyní se výše sjednotila s ostatními variantami na 220 000 Kč).

Polepší si nezaměstnané matky a studentky

Naopak výhody pocítí zejména nezaměstnané matky a studentky, které si díky změnám budou moci zvolit výhodnější variantu čerpání než-li doposud, podmínkou však je, že si nemocenské pojištění musí hradit alespoň otec dítěte. Pokud jsou nezaměstnaní oba rodiče, nadále nezbývá nic jiného, než-li čtyřletá varianta.

Možnost změny délky čerpání

Rodiče si budou moci snadno měnit a přizpůsobovat délku čerpání rodičovského příspěvku. Doposud byla zvolená varianta konečná a neměnná, nyní si budou moci rodiče přizpůsobovat délku a tedy i výši příspěvku, podle svých momentálních potřeb (změna bude možná max. jednou za tři měsíce).

Stávající příjemci

Pro rodiče, kteří pobírají rodičovský příspěvek již od doby před 1. lednem 2012 se nic nemění, pokud si o změnu sami písemně nepožádají. Jestliže se rodiče pro změnu rozhodnou, musí tak učinit písemně u úřadu, který jim rodičovský příspěvek vyplácí.

Rychlejší čerpání – vyšší příspěvek

Výhodnější se stane nastávající systém rovněž pro matky, které se rozhodnou vyčerpat příspěvek během kratší doby (např. pokud plánují brzký návrat do práce nebo pokud očekávají příchod dalšího potomka). Dříve by o nedočerpanou částku přišli, nyní si ji mohou vyčerpat během kratší doby ve formě vyššího příspěvku.

Děti starší dvou let a pobyt ve školce

Nově budou moci rodiče dávat dítě od dvou let do školky (zařízení péče o dítě), na neomezeně dlouhou dobu, aniž by kvůli tomu přišli o rodičovský příspěvek. (Doposud to bylo max. na 4 hodiny denně nebo na 5 dní v měsíci).

Děti mladší dvou let a pobyt ve školce (zařízení péče o dítě)

Děti do dvou let, pak mohou zůstávat ve školce (zařízení péče o dítě) 46 hodin měsíčně, aniž by rodiče ztratili nárok na rodičovský příspěvek.

Zdroj: http://aktualne.centrum.cz/

Článek vyšel: 28.12.2011 / Odkaz

Přečtete si také

Související články

  • Mateřská se vrátí na loňskou úroveň

    Mateřská se vrátí na loňskou úroveňUrčité procento českých politiků zřejmě považuje ženy na mateřské dovolené, za nic nepotřebující neupravené divoženky, které se celý den nevěnují ničemu jinému, než-li kojení a šišlání na své potomky. Na co by tedy…

  • Omezení státní podpory bydlení

    Omezení státní podpory bydleníJako kdyby nebylo úsporných opatření málo, nyní se zdá, že dojde i na omezení státní podpory na bydlení. V rámci úsporných opatření kvůli extrémnímu zadlužení našeho státu a nadále trvající hospodářské krizi, navrhuje…

  • Jak uspořádat domácí rozpočet

    Jak uspořádat domácí rozpočetStále si říkáte, že vám chybí peníze. Pár dní před výplatou kontrolujete účet, zda výplata nepřišla „náhodou“ dřív. Sami dobře víte, že zázraky se nedějí. Blíží se čas dovolených a vy opět na ni nemáte?…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %