Zneužívání dětí na internetu

Praha/EU - Evropská unie se letos zaměřila na kyberšikanu – do zvýšení bezpečnosti dětí na internetu chce do roku 2013 investovat 55 milionů eur, kromě informační kampaně chce posílit i nástroje pro zabezpečení on-line prostředí. Také sedmnáct internetových společností, mimo jiné Facebook či Google, se zavázalo lépe chránit své dětské uživatele.

„Fenomén internetové komunikace se rozvíjí tempem, kterému paradoxně nejlépe sekundují ti nejmladší. A bohužel o dětech často mluvíme jako o těch, kteří jsou snadno zneužitelní pro nejrůznější internetové ohavnosti,“ popisuje úskalí virtuálních hrozeb europoslankyně Zuzana Roithová, která je zároveň místopředsedkyní pracovní skupiny pro práva dětí v Evropském parlamentu. Současná česká legislativa přesto nikterak neupravuje ochranu dětí při používání internetu. Na internetových stránkách www.budulinek.eu, které nedávno spustila, otevřela Roithová k internetové problematice poradnu pro děti a rodiče... (tolik tisková zpráva Zuzany Roithové)

<>O co vlastně ve skutečnosti jde?

Celý uměle vyvolaný problém zneužívání dětí na internetu, který se v posledních dvou měsících masivně rozpoutává v médiích, neslouží k ničemu jinému, než k vytvoření atmosféry strachu. Strach je nutný k tomu, aby existoval veřejný zájem tyto prostředky investovat a tyto peníze budou posléze uvolněny na projekty spřátelených firem, které nabídnou „řešení“ v zájmu bezpečnosti našich dětí.

Pro tunelování peněz z fondů jsou podobná neexistující nebezpečí velmi vhodná, protože nelze nijak zpětně zjistit či zkontrolovat, zda řešení funguje či nefunguje, zejména proto, že žádné reálně neexistuje a tedy „naše děti budou v bezpečí“ i kdyby pro to nikdo ani nehl prstem.

<>Než se začnete vážně zabývat tím, zda jsou ohroženy naše děti z internetu, zkuste prosím jednoduchou úvahu:

V roce 2007 při autonehodách zahynulo 17 dětí mladších 15 let, 136 dětí bylo zraněno těžce a 1042 dětí utrpělo lehká zranění.

Kolik dětí zahynulo či bylo zraněno nebo zneužito na internetu? Nemusíte to počítat dvakrát. Žádné.

Proč tedy EU neinvestuje 55 milionů do bezpečnosti na silnicích?

Protože tam lze na konci roku prokázat, že investice nebyla efektivní a systém nefunguje.

Ve skutečnosti jediné, co je nutné pro naše děti udělat, je mít jejich důvěru a o věcech si promluvit. Nebezpečí, které na naše děti číhá na internetu je stejné jako to, které na ně číhá na ulici, na diskotékách, v kině, jen s tím rozdílem, že na ulici nemají moc času něčemu zabránit.

Představa, že je ohlídá nějaký počítačový systém je zcestná, nic takového již z principu nemůže existovat, stejně jako neexistuje žádný systém, který by ohlídal špatné kamarády Vašeho dítěte. Zato ale lze utratit 55 milionů EUR tak, abychom měli pocit, že jsme zaplatili za něco, co funguje.

Nenechte se prosím podobnými zprávami vyděsit, vše je to jen obyčejný hyenismus - způsob jak se snažit vydělat na bezmocnosti druhého. Internet je pro naše děti důležitý stejně jako pro naše babičky to byly knihy.

 

Článek vyšel: 19.02.2009 / Odkaz

Přečtete si také

 • Bezpečné prázdniny

  Příchod prvních červencových dní mnoho školáků očekává s radostnou jiskrou v očích a nedočkavostí. Nemohou dospat, jak se těší na výlet s kamarády nebo dovolenou s rodiči. Konečně nastal ten báječný čas vytoužených…

Související články

 • Splněná dětská přání

  Většina z nás pokládá radostí rozzářené dětské oči upřené na vytoužený dáreček za jeden z jejich nejkrásnějších projevů. Ale možná jste se leckdy také zhrozili nad tím, co je dnes vlastně pod oním "dětským…

 • Pohlaďte své novorozeně!

  Pohlaďte své novorozené miminko, protože porodem přišlo o hodně známých prožitků. Postrádá jemně červeně tónované a teplé hnízdečko, důvěrnou embryonální polohu a něžně tlumenou reakci na své pohyby. Chybí mu stálý…

 • Bezpečné prázdniny

  Příchod prvních červencových dní mnoho školáků očekává s radostnou jiskrou v očích a nedočkavostí. Nemohou dospat, jak se těší na výlet s kamarády nebo dovolenou s rodiči. Konečně nastal ten báječný čas vytoužených…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %